Wyjątkowa i trwała elewacja

Cegły i płytki ręcznie formowane oraz klinkierowe są jednym z najtrwalszych materiałów służących do budowy elewacji. Żeby ściana zewnętrza nie wymagała żadnych prac renowacyjnych przez wiele lat, konieczne jest również rzetelne wykonawstwo oraz stosowanie odpowiedniej, dedykowanej chemii budowlanej.

Poniżej kilka kluczowych zasad, których realizacja nie jest związana z dużo wyższymi kosztami budowy, ani z większym nakładem pracy, a pozwoli cieszyć się klinkierem przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Potwierdzają to istniejące realizacje.

 

Po pierwsze - mieszaj cegły z kilku palet (szczególnie jeśli pochodzą z różnych dostaw).

Cegła jest produktem naturalnym, którego kolor powstaje w czasie wypalania gliny. W zależności od barwy samego surowca oraz regulacji procesów produkcji, cegłom nadaje się pożądany kolor i fakturę lica. Różnice występujące w samym składzie chemicznym gliny mogą powodować drobne rozbieżności w ubarwieniu kolejnych partii.

 

 

Jest to zjawisko typowe, występujące u wszystkich producentów ceramicznych materiałów budowlanych. Granice dopuszczalnych różnic kolorystycznych określają normy budowlane.
Przestrzeganie zasady mówiącej, że należy mieszać ze sobą cegły pochodzące z kilku palet sprawia, że drobne różnice w barwie poszczególnych egzemplarzy są niedostrzegalne.

 

 

Przy zakupie pamiętajmy również o lekkim naddatku. Najlepiej zamówić o 3-5 % więcej cegieł niż realnie potrzebujemy. Cegły mogą ulec zniszczeniu w trakcie pracy, potrzebne też będą przy docinaniu.