Strona głównaarrowBlog - prezentacja artykułu
Wyjątkowa i trwała elewacja
Cegły i płytki ręcznie formowane oraz klinkierowe są jednym z najtrwalszych materiałów służących do budowy elewacji. Żeby ściana zewnętrza nie wymagała żadnych prac renowacyjnych przez wiele lat, konieczne jest również rzetelne wykonawstwo oraz stosowanie odpowiedniej, dedykowanej chemii budowlanej.

Poniżej kilka kluczowych zasad, których realizacja nie jest związana z dużo wyższymi kosztami budowy, ani z większym nakładem pracy, a pozwoli cieszyć się klinkierem przez co najmniej kilkadziesiąt lat. Potwierdzają to istniejące realizacje.
 
powiększ

Po pierwsze - mieszaj cegły z kilku palet (szczególnie jeśli pochodzą z różnych dostaw).

Cegła jest produktem naturalnym, którego kolor powstaje w czasie wypalania gliny. W zależności od barwy samego surowca oraz regulacji procesów produkcji, cegłom nadaje się pożądany kolor i fakturę lica. Różnice występujące w samym składzie chemicznym gliny mogą powodować drobne rozbieżności w ubarwieniu kolejnych partii.

powiększ

Jest to zjawisko typowe, występujące u wszystkich producentów ceramicznych materiałów budowlanych. Granice dopuszczalnych różnic kolorystycznych określają normy budowlane.

Przestrzeganie zasady mówiącej, że należy mieszać ze sobą cegły pochodzące z kilku palet sprawia, że drobne różnice w barwie poszczególnych egzemplarzy są niedostrzegalne.

powiększ

Przy zakupie pamiętajmy również o lekkim naddatku. Najlepiej zamówić o 3-5 % więcej cegieł niż realnie potrzebujemy. Cegły mogą ulec zniszczeniu w trakcie pracy, potrzebne też będą przy docinaniu.
powiększ

Po drugie – zaprawy, fugi, klej do klinkieru (dedykowana chemia budowlana, to m.in. sposób na uniknięcie wykwitów).

Elewacja z płytek lub cegieł ręcznie formowanych, klinkierowych jest odporna na działanie czynników atmosferycznych oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponieważ cegła (i wycinana z niej płytka) jest materiałem charakteryzującym się znaczną wytrzymałością, mrozoodpornością oraz niewrażliwością na promienie słoneczne, przez wiele lat zachowuje swój niezmieniony wygląd.

powiększ

Problem mogą stanowić jednak wykwity, tworzące się najczęściej w skutek niewłaściwego wyboru zaprawy, zawierającej wapno. Pod wpływem działania wody lub wilgoci, rozpuszczone sole są wymywane na powierzchnię muru, tworząc białe zacieki. Zastosowanie odpowiedniej zaprawy, przeznaczonej specjalnie do klinkieru, jest więc pierwszym krokiem w walce z wykwitami.

Spoinowanie bardzo wpływa na wygląd gotowej elewacji. Aby nie zepsuło efektu musi być wykonane starannie i równo. Ułatwiają to zaprawy (w kolorach), którymi muruje się i spoinuje jednocześnie.

powiększ

Zaprawa – bez względu na jej rodzaj powinna być dostosowana do nasiąkliwości cegieł. Informacje o tym zawiera etykieta na worku zaprawy.

Zawsze w przerwach pracy oraz po jej zakończeniu należy przykrywać ścianę np. folią, by ochronić ja przed czynnikami atmosferycznymi, głównie wodą. Murowanie z klinkieru jest procesem mokrym dlatego pod takim przykryciem musi być przewiew by mur mógł swobodnie wysychać.

Do klejenia klinkierowych płytek elewacyjnych zaleca się stosowanie gotowych klejów elastycznych (najlepiej z grupy C2TE), przeznaczonych przez producenta do klejenia ceramicznych płytek elewacyjnych.
powiększ

Po trzecie - ochrona cegieł i płytek na placu budowy.

Ze względu na proces wiązania samej zaprawy nie powinno się dopuszczać do zawilgocenia cegieł na placu budowy. Umiejscowienie materiału na paletach uniemożliwi jego zawilgocenie ze strony gruntu, a przykrycie folią ochroni go przed zamoczeniem podczas deszczu.

Zaniedbanie w tym względzie może później negatywnie wpłynąć na przebieg wiązania zaprawy, a z czasem także do powstawania nieestetycznego białego nalotu na elewacji, czyli wykwitów.

powiększ

Podsumowując:

Elewacja z cegieł jest obecnie jedną z popularniejszych form wykończenia ścian zewnętrznych domu. Ceniona jest przede wszystkim za trwałość oraz walory dekoracyjne, które pozostają niezmienione przez wiele lat.

Warto jednak pamiętać o tym, że wytrzymałość i estetyka ceglanej elewacji uzależniona jest nie tylko od samego materiału budowlanego, ale przede wszystkim od rzetelności wykonania.

Nieprzestrzeganie zasady dotyczącej mieszania cegieł pochodzących z kilku palet, czy też stosowanie nieodpowiedniej zaprawy może sprawić, że uzyskany efekt nie będzie spełniać naszych oczekiwań.

Prawidłowo przeprowadzona budowa elewacji z cegły pozwoli natomiast uniknąć prac renowacyjnych prze co najmniej jedno pokolenie.

ZOBACZ TAKŻE
Cokół z klinkieru
Klinkierem można wykończyć całe ściany albo zrobić jedynie cokół i detale. Oto kilka praktycznych wskazówek oraz zdjęcia ukazujące piękno takiego rozwiązania.
Ściana z płytek ceglanych
Płytki dekoracyjne to idealny materiał na trwałe oraz estetyczne wykończenie wnętrz. Dzięki uprzejmości jednego z naszych klientów przedstawiamy wnętrze oblicowane płytką LARVIK DF.

Komentarze

Ten wpis nie posiada komentarzy.
Możesz być pierwszą osobą komentującą.

Dodaj komentarz

Zadaj pytanie
zamknijpracownik
Dziekujemy za przesłanie zapytania.
Odpowiemy na nie niezwłocznie.
Na każde pytanie odpowiadamy w możliwie najkrótszym terminie.
Zwykle odpowiedź udzielana jest w czasie krótszym niż 24h.
Jeśli Twoja sprawa jest pilna zadzwoń do naszego doradcy.

Odpowiedź na większość pytań technicznych znajdziesz w dziale Porady


Zadzwoń
tel.: 63 244 77 00 lub 63 220 44 00
Poleć znajomemu produkt [produkt1]
zamknij
Wiadomość została wysłana.
Dziękujemy za polecenie naszego produktu.
Adres e-mail znajomego:
Treść, Twój komentarz
Twoje imię i nazwisko:
Wyślij kopię e-maila do mnie
Poleć produkt [produkt2] na portalu społecznościowym
zamknij
Opinie naszych klientów dotyczące produktów & obsługi
DODAJ OPINIĘ
Oceń produkt & obsługę
PUBLIKUJ
Zaufali nam
poprzednie zdjęcie
następne zdjęcie